Експерти закликають не сподіватися на зниження ставок по кредитах

Аналітики і інвестиційні банкіри дали пояснення «дорогим» банківськими кредитами в Україні. На їхню думку, ставки нижче 9% в рік не може бути ні в одному банку країни. Експерти закликають населення не розраховувати на зниження відсотків і очікують збільшення ставок уже в найближчому майбутньому.

Чому в Україні такі «дорогі» кредити

Експерти інвестиційної галузі відзначають, що доларові ресурси залучаються в країну за ставкою в ті самі 9%, а тому всередині України отримати гроші за нижчими ставками просто неможливо. Якщо це реально, значить, хтось буде компенсувати кредиторам зниження відсотків. У випадку з пільговим споживчим кредитуванням і кредитними продуктами для бізнесу це робить держава. Однак реально працюючі програми цього виду на території країни відсутні.

Аналітики пояснюють подорожчання банківських кредитів ще й високою інфляцією, так як Україна залучає великі обсяги доларового капіталу, а кредити переважно видаються в гривнях.

Відповідно на компенсацію відсотків можуть бути використані тільки гроші платників податків, що не створює позитивних тенденцій для поліпшення економічної ситуації в країні. Аналітики вважають, що залучити дешеві кредити Україна сьогодні не може через недостатню довіру з боку інвесторів. І якщо довіри недостатньо — є ризик. А якщо є ризик, то він буде закладений у вартість кредиту.

В якому випадку можна очікувати зниження процентних ставок

Прогнози незалежних експертів складно назвати втішними: в найближчі 2-3 роки чекати зміни ситуації, на їхню думку, не варто. Навпаки, ставки напевно будуть рости при погіршенні загальної економічної ситуації в країні. Ключовими підставами для зниження вартості кредитів будуть:

  1. Відновлення співпраці з МВФ.
  2. Оптимізація банківських ризиків.
  3. Залучення доларового капіталу під 5% і нижче.
  4. Стабілізація економічної ситуації.
  5. Зменшення портфеля «безнадійних кредитів».

Наступного року аналітики очікують посилення базових вимог до позичальників. Це дозволить досягти однієї із зазначених цілей — оптимізації банківських ризиків. Однак про стабілізацію економічної ситуації і про зростання довіри з боку інвесторів говорити поки рано. Тому експерти закликають позичальників не сподіватися на істотне зниження процентних ставок за споживчими кредитами і позиками для бізнесу в найближчі 2-3 роки.

Якщо не відбудеться «економічного дива», то вони лише продовжать рости. Як очікується, на 0.3-0.5% в рік і більше.

Ситуація буде змінюватися, але позитивних тенденцій не спостерігається. І якщо ви плануєте брати кредит, то зробити це краще зараз — до підвищення процентних ставок і посилення вимог до позичальників з боку банків.

Експерти закликають не сподіватися на зниження ставок по кредитах