Зміни в законодавстві позначаться на видачі і стягненні кредитів

Минулого тижня українські парламентарі прийняли новий законопроект, нібито спрямований на зниження процентних ставок по кредитах з метою відновлення вітчизняного ринку кредитування. Документи вже вирушили на підпис до президента. Однак багато експертів говорять про те, що новий закон вигідний тільки банкам і порушує Конституцію України. Чого варто чекати, якщо президент все ж підпише законопроект, і як його положення позначаться на видачі і стягненні кредитів? Давайте розберемося.

Чи знизять банки процентні ставки

Представники НБУ заявляли про те, що законопроект №6027 у разі прийняття зможе зменшити процентні ставки по кредитах за рахунок зниження банківських ризиків. Сьогодні середня ставка становить 22-25%. Однак експерти вважають суттєве зниження неможливим і ось чому:

  • Ставка НБУ залишиться старою і складе 17%.
  • На даний момент прогнозується інфляція 12-15%.
  • Зниження ризиків несуттєво підвищить доходи банків.
  • Немає підстав для надій на істотне зниження інфляції.

Якщо дохід за вирахуванням ставки НБУ становить в середньому 5-8%, то сподіватися на істотне зниження процентних ставок за кредитами не доводиться — це 1-2%, в середньому 21-24%, що все одно багато. Відповідно відновлення ринку, на думку експертів, чекати не варто. Так для кого ж приймали закон? Економісти вважають, що законопроект, перш за все, вигідний банківським організаціям.

Банки розширять претензії

Законопроект суттєво розширить можливості фінустанов у стягненні боргів з проблемних кредитів. Причому нововведення торкнутися не тільки тих, хто збирається брати гроші, а й тих, хто вже має діючий кредит. На думку експертів, це пряме порушення статті 58 Конституції країни. Відповідно легітимність закону може бути оскаржена в Конституційному суді. Якщо цього не відбудеться, то позичальників чекають наступні нововведення:

  1. При вступі в спадщину спадкоємці будуть зобов’язані погашати борги померлих членів сім’ї чи інших людей, що заповіли їм своє майно. Втім, в спадщину можна і не вступати — тоді на майно буде претендувати банк.
  2. Банки зможуть підвищувати відсотки по кредитах «заднім числом», а у разі незгоди позичальника — вимагати одноразове погашення залишку. Природно, далеко не всі українці зможуть знайти гроші для виплати суми, що залишилася.
  3. Розширення прав фінансових установ на заставне майно. Якщо ви вирішите зробити прибудову до придбаного і залишеного в заставі дому, то банк буде претендувати і на прибудову.

Цікаво, що раніше вступаючі в спадщину громадяни України могли не визнавати зобов’язання, до яких були прив’язані кредити. Тепер судитися сенсу не буде — цю можливість виключить новий закон. Нововведення торкнутися і «відмерлого» майна: раніше, якщо людина помирала і його майно ніхто не успадкував, то воно переходило державі. Тепер же на нього зможе претендувати банк.

В додаток до прийнятого парламентарями законопроекту йдеться про те, що закон буде поширюватися на всі кредитні договори за винятком іпотек. Відповідно зміни на собі відчують не тільки ті, хто візьме нові кредити, а й ті, хто ще не розплатився зі старими. Це наводить експертів на думку про прийняття закону виключно в інтересах банків, які зазнають труднощів з поверненням «проблемних» кредитів.

Зміни в законодавстві позначаться на видачі і стягненні кредитів

Минулого тижня українські парламентарі прийняли новий законопроект, нібито спрямований на зниження процентних ставок по кредитах з метою відновлення вітчиз

Рейтинг редакторов:

Оставьте комментарий