Тренди і перспективи розвитку кредитування в Україні

Населення стало більше довіряти банкам, зберігати в них більше коштів, відповідно з’явилося більше грошей, які можна направити на кредити. Тому, після досить довгого затишшя, банки почали більш активно пропонувати скористатися позиками. Найбільше це стосується тих продуктів, які здатні дати найбільш високий прибуток в найближчій перспективі.

Найбільш помітне зростання в сфері споживчого кредитування — отримання готівки та кредитні картки. Що ж стосується довгострокових кредитів для фізичних осіб, що включає іпотеку і займ на покупку авто, фінансові установи не поспішають збільшувати обсяги кредитування.

Кредити готівкою

Незважаючи на активну рекламу експрес-кредитів, в реальності готівку отримати в кредит не так просто. Часто буває, що з рекламованих максимальних 200 тис. гривень буде схвалено до видачі близько 50%. Нерідко буває і повна відмова. Для отримання всієї суми необхідно на 100% відповідати вимогам банку. Більш висока ймовірність отримати позику в банку, де у претендента є зарплатний проект.

Значно простіше отримати кредитну картку, але найбільша сума там нижче, близько 50 тис. гривень. Слід нагадати, що з червня 2017 року заборонена реклама кредитів з 0% ставки і тих позик, які видаються без документів про дохід. Крім того, банк зобов’язаний проінформувати про реальну, а не номінальну ставку. У реальності це мало що змінило, так як споживач все одно в першу чергу дивиться на щомісячну переплату.

Автокредити

Кредити на придбання автомобілів видаються далеко не всіма банками. Досить високі і відсотки — від 18 до 26% річних при першому внеску від 30 до 50% від вартості машини. Умови та вимоги досить високі, але при цьому є значний інтерес до даного виду кредитування. Але, після консультацій в банку чимала кількість претендентів не отримує позику. Причини — складні вимоги і серйозна перевірка фінансового стану майбутнього позичальника.

Для залучення клієнтів розробляються спеціальні програми з продавцями авто, які дозволяють їм видавати певний ліміт кредитів на придбання машини. Але, якщо розглядати ситуацію в цілому, то поява більш вигідних для клієнта умов прямо пов’язане з самими клієнтами — необхідно більше надійних позичальників готових брати і, що більш важливо, дисципліновано повертати взяті позики. В останні роки фінансові можливості позичальників значно знизилися, і не варто очікувати великого зменшення процентних ставок.

Житлові кредити

Статистика говорить про 400 тис. сімей в Україні, які не можуть накопичити грошей на власну квартиру або будинок і змушені користуватися орендою. Придбати квартиру без іпотеки складно навіть з середньою зарплатою, але для оформлення останньої доведеться заплатити від 20 до 26% річних, і то не в кожному банку.

Простіше придбати квартиру в розстрочку у забудовника, де середня процентна ставка складає близько 10% річних. Але тут істотно обмежений термін кредитування, як правило — до здачі будинку. Тому банк більш вигідний, так як термін іпотеки може досягати 20 років. Незважаючи на помітне поліпшення ситуації, вимоги до клієнтів досить жорсткі — необхідний стабільний і високий заробіток, майно під заставу і інші умови. Проблема в існуючих ризиках погіршення ситуації в економіці і, відповідно, з поверненнями кредитів.

Тренди і перспективи розвитку кредитування в Україні