НБУ обмежить час роботи банків з проблемними заборгованостями

Представники Національного банку заявили про розробку ряду положень, в рамках яких вони спільно з фінансовими установами планують визначити конкретний час роботи з «проблемними» кредитами. Це може означати, що по закінченню часу банки можуть зобов’язати списувати заборгованість або звертатися до суду. Чи відбудеться це, і на які тимчасові рамки можна розраховувати?

Концепція роботи з проблемними кредитами

Насправді все набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. Представники НБУ говорять про те, що до кінця цього року буде вироблено концепцію, що включає комплекс положень та рекомендацій. Відповідно лише з початку 2019 го року банківські організації стануть передавати в Національний банк програми по скороченню обсягів проблемних заборгованостей. Далі аналітики НБУ почнуть моніторинг і аналіз ситуації з метою визначення фіксованих термінів.

Експерти не радять боржникам покладати великі надії на прийняття нових положень. На їхню думку, Національний банк піклується зовсім не про боржників, а про банківську систему, яка перебуває в кризі вже кілька років. Особливо гостро стоїть питання роботи з простроченою заборгованістю. Про це свідчать такі цифри:

  • Сьогодні частка проблемних заборгованостей становить 56.09%.
  • Тільки за травень цього року вона зросла на 0.1 п.п.
  • Кредитний портфель за аналогічний період зріс лише на 0.19% і склав близько 1.1 трлн. гривень.
  • З січня цього року частка заборгованостей зросла на 1.55%.
  • Загальний обсяг кредитного портфеля за аналогічний період підвищився лише на 2.75%.

У процесі вироблення концепції НБУ напевно доведеться зіткнутися з невдоволенням фінансових установ. Банки кажуть про те, що їм потрібно більше часу на роботу з «проблемними» кредитами, так як це дозволяє стягнути хоча б частину боргу в досудовому порядку. Звернення до суду вимагає великих фінансових витрат, що часто робить процес судового стягнення невигідним і неефективним.

Миттєві гроші онлайн в Україні

Експерти вважають, що НБУ напевно піде назустріч банківським організаціям. Про це говорить законопроект, нещодавно прийнятий парламентаріями в двох читаннях. Він істотно розширює повноваження банків у стягненні простроченої заборгованості. Зокрема виключає ймовірність оскарження боргу при успадкуванні обтяженого їм майна. Відповідно терміни будуть фіксованими, але навряд чи короткими.

Чи будуть банки швидше списувати борги

На даний момент процес обмежений тільки терміном позовної давності. Протягом трьох років з моменту закінчення терміну дії кредитного договору банки ведуть роботу з боржником. І тільки в тому випадку, якщо фінансова установа не звертається до суду до закінчення терміну позовної давності, боржник може вимагати списання кредиту на цій підставі.

Однак в НБУ зацікавлені в зниженні обсягу «проблемних» кредитів — їх частка останнім часом істотно зросла. Тому банкам пропонується списувати їх в разі неможливості стягнення. Але фінансові установи навряд чи відмовляться від можливості повернути хоча б частину заборгованості. Перспективи вироблюваної концепції виглядають наступним чином:

  • Термін буде фіксованим, але не малим.
  • Банки стануть частіше подавати на боржників до суду.
  • Можливі скорочення витрат на утримання служб досудового стягнення.
  • Швидше за все, президент підпише новий законопроект.
  • Банки зможуть розширити претензії на стягнення заборгованості за рахунок майна боржників по «проблемних» кредитах.

Одночасно з цим в банках вже заявили про необхідність надання більш тривалих термінів для роботи з проблемними заборгованостями. Так як навіть по закінченню 1-2 років присутня ймовірність досудового стягнення хоча б частини боргу. Однак НБУ говорить про те, що фіксований термін необхідний для нормалізації банківської системи. Якщо по закінченню часу борг стягнути не вдається, то він повинен піти з балансу фінансової установи.

НБУ обмежить час роботи банків з проблемними заборгованостями