Кредитний ринок України виходить із штормового стану

На думку аналітиків, ринок банківських кредитів невдовзі заспокоїться і перестане нагадувати шторм в океані. Багато в чому цьому посприяє відновлення фінансування міжнародних організацій і зниження активності приватних позичальників. Позитивну роль слід очікувати після підписання Президентом змін до низки законодавчих актів, прийнятих Верховною Радою на початку липня і спрямованих на утвердження 17 липня.

Що думають про ринок кредитування в НБУ

Нацбанк висловлює принципову згоду з профільними фінансовими організаціями про необхідність новацій на кредитному ринку. Без принципових нововведень продовжиться відтік капіталів іноземних інвесторів, що загрожує серйозним «схудненням» кредитних можливостей вітчизняної банківської системи. Поки ж кредитування в Україні серйозно гальмується наявними ризиками — причому страждають від них не тільки громадяни, але і юридичні особи.

Які наслідки більш вірогідні для банківського сектора

Істотні зміни повинні відбутися в операційній діяльності українських банків. Це не тільки знизить юридичні ризики на доведення очевидних фактів. Передбачається, що банки зможуть скоротити собівартість обслуговування кредиторів і збільшать ліквідність видаваних позик.

Підвищення ймовірності прийняття позитивних судових рішень на користь позичальників очевидно збільшить кількість недобросовісних позичальників і забезпечить збільшення ймовірності прийняття позитивних рішень про видачу кредитних ресурсів. Це повинно викликати збільшення інтересу до банківського фінансування — в тому числі у користувачів банківськими картами і юридичних осіб.

Сьогодні сукупний баланс простроченої кредитної заборгованості знаходиться на рівні приблизно в 56%, що служить серйозним гальмом для економіки. Ця «хронічна хвороба» вимагає кардинального «хірургічного втручання» з боку держави. Тільки спільними зусиллями можна вирішити проблему збереження існуючих вкладів і забезпечити високу частку ймовірності повернення інвестицій у фінансовий оборот.

Чи варто очікувати зниження процентних ставок за користування кредитами

За умови вступу нового закону в силу очікувати в сьогоднішній економічній ситуації кардинального зниження процентних ставок по кредитах навряд чи можна. Цей процес продовжить стримуватися відразу декількома факторами, серед яких потрібно відзначити:

  • триваюче збільшення інфляції;
  • високий рівень девальвації гривні на тлі зростаючих валютних ризиків;
  • скорочення державних запозичень банками;
  • відсутність зростання залучених внутрішніх депозитів з боку вітчизняних інвесторів.

Цей перелік показує явну недостатність вжитих державою заходів щодо захисту кредитного ринку України і збільшення його привабливості для внутрішніх та іноземних інвесторів.

Чи справді все так плачевно

Неназваний народними обранцями фактор стримування розвитку українського кредитного ринку — необхідність повернення державою в найближчі роки серйозних валютних кредитів, отриманих раніше від міжнародних фінансових організацій. Банкіри побоюються, що їх чекає доля банків, чиї капітали стали власністю держави. Але зміна власника не стало підставою для посилення кредитної політики, не постраждали і вкладники — всі свої зобов’язання держава виконує справно, своєчасно і в повному обсязі. Наочний приклад цього — нездійснені побоювання громадян про повний розвал «Приватбанку». Фінансова установа продовжує працювати.

Терміново позичити гроші

Названий вище приклад — наочне підтвердження живучості української банківської системи. Звичайно, доводиться звертати увагу і на політичну складову процесів, які відбуваються в Україні. Наближення чергових виборів Президента і Верховної Ради означає в перспективі майбутнього року деяке завмирання банківського сектора країни. Говорячи простіше — все буде стабільно і без серйозних потрясінь.

На завершення залишається додати, що банківське кредитування — поширена міжнародна практика. А тому ринок кредитів в Україні продовжить своє існування і буде розвиватися в бік загальновизнаних європейських цінностей. Можливо, це побажання і мета, для досягнення якої усім доведеться серйозно попрацювати.

Кредитний ринок України виходить із штормового стану