Банкіри очікують подорожчання кредитів в другій половині 2018 року

Експерти банківської галузі прогнозують подорожчання кредитів, яке можливо відбудеться у другій половині 2018 року. Буде це через дії Національного Банку, який намагаючись утримати зростання цін збільшив на 1.5 п.п. процентну облікову ставку в січні поточного року, а пізніше ще на 1 п.п в березні. Таким чином, вона збільшилася з 14.5% до 17%. На думку експертів, позики в приватних банках можуть зрости на 70% від параметрів поточного зростання.

Як це позначиться на банківських кредитах

Представник «Кредобанку» в ході спілкування зі ЗМІ заявляв, що подібні дії завжди призводять до подорожчання кредитів в більшості банків країни. Спочатку ставки зростають на міжбанку, тобто збільшується відсоткова ставка, під яку банки будуть кредитувати один одного. Через деякий час (зазвичай до 3-х тижнів, але іноді більше) ростуть і ставки для населення. Відповідно зростання, на думку експерта, уникнути не вдасться. Очікується, що ставка зросте на 70% від різниці між обліковими ставками на початок року і кінець березня.

Можливі наслідки рішення Національного банку України:

  • Зростання процентних ставок на споживчі та іпотечні кредити для населення.
  • Підвищення процентних ставок в сфері міжбанківського кредитування.
  • Тенденція до стабілізації цін і збереження доходів для банкірів.
  • Збільшення витрат на обслуговування позик з боку громадян.
  • Можливе зниження обсягу кредитування.

При цьому експерти відзначають, що процентні ставки по споживчих кредитах в Україні і так знаходяться на досить високому рівні — становлять близько 30% річних. Це призводить до проблем з обслуговуванням кредитів з боку громадян. З початку року НБУ підвищив процентну ставку на 3 п.п. і це не могло не позначитися на подорожчанні кредитів. Про нові підвищеннях Національний Банк поки не заявляє, швидше за все, в цьому році їх не буде. Однак наслідки прийнятих рішень у вигляді зростання процентних ставок можуть проявлятися до кінця поточного року.

Що буде з галуззю при подорожчанні кредитів

Цікаво, що експерти не передбачають суттєвого зниження обсягів кредитування. Дослідження показують, що більшість громадян не готові відмовитися від отримання позик при зростанні процентних ставок на 1-3%. Потенційно може знизитися частка споживчих кредитів на суми, що перевищують позначку в 300 тис. гривень. Що ж стосується споживчих кредитів на суму до 100 тис. гривень, то їх частка, швидше за все, буде рости.

Де оформити швидкий кредит на картку в Україні

На даний момент в банківській галузі спостерігається пожвавлення — громадяни все частіше проявляють інтерес до можливості отримання позики. Однак банки продовжують проводити досить сувору політику і при відверто високих процентних ставках не збільшують відсоток схвалення в середньому більш ніж на 1-2% за рік. Це стимулює розвиток інших фінансових сегментів, зокрема галузі мікрокредитування населення. Частка мікрофінансових організацій в сегменті незмінно зростає. З’являються і виходять на ринок нові компанії, що працюють онлайн і оффлайн. Передбачається, що їх частка продовжить рости.

Що ж стосується потенційних клієнтів компаній, то вони демонструють лояльність. Більшість мікрофінансових організацій з початку 2018 го року збільшили обсяги виданих позик. Це свідчить не тільки про зростання інтересу громадян України до послуг, але і про підвищення лояльності до МФО. Зростання рівня довіри, на думку експертів, пов’язане з увагою до сегменту механізмів державного регулювання. Громадяни все частіше довіряють компаніям, що працюють в повній відповідності з законодавством.

Банкіри очікують подорожчання кредитів в другій половині 2018 року